Domain (Alan Adı) Whois Sorgulama

Domain Whois Sorgulama Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Domain alan her müşterimize ek olarak WHOIS bilgilerini gizleme seçeneğini ücretsiz olarak veriyoruz.

ICANN kuralları gereği, kayıt edilen domainlerin whois bilgileri güncel olmak zorundadır. Yanlış ya da hatalı whois bilgileri ile kayıt edilen alan adları, ICANN tarafından askıya alınabilir ya da iptal edilebilir.
Netuv üzerinde kayıtlı alan adlarının güncel whois bilgilerine sahip olması için domain sahiplerine bilgilendirme mailleri gönderilmektedir.

Whois sorgulama aracını kullanarak, dilediğiniz domainin sahiplik bilgilerine hızlıca ulaşabilirsiniz. Yapmanız gereken üst kısımdaki arama barına domain adresini yazmak ve “Sorgula” butonuna tıklamak. Çıkan sonuçlarda “Whois” butonuna tıkladığınızda, domaine ait tüm bilgilere ulaşmış olacaksınız.

Eğer birden fazla domain için whois sorgulaması yapmak istiyorsanız, arama barının üstünde yer alan “Çoklu Sorgulama” sekmesine tıklayınız ve her satıra bir domain gelecek şekilde toplamda en fazla 10 adet domain adresi yazarak whois sorgulaması yapabilirsiniz.

Alan adı gizlemenin web sitesine pozitif ya da negatif bir etkisi olmamaktır Ancak alan adı bilgilerinizi spam mail çalışması yapan kişi veya kurumlardan gizlemek için WHOIS bilgilerinizi 3.şahıslara kapatabilirsiniz.

Bir alan adına ait mevcut kayıt bilgilerinin Whois veritabanında aratılması ile elde edilen bilgidir. Whois bilgisi; sadece alan adının sahibinin kim ya da hangi şirket olduğunu değil, kurum ya da kişiye ait adres, telefon, e-mail, alan adının kayıt tarihi, güncelleme tarihi ve bitiş tarihi gibi bilgileri de içerir.

Yeni bir alan adı alırken, ICANN (The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) tarafından adınız ve iletişim bilgilerinizin kaydı yapılır. Bu bilgilerin tutulduğu Whois veritabanı, Whois sorgulama sistemi aracılığıyla, internet kullanıcılarına bir alan adının kime ait olduğu bilgisini sunar.

Alan adı kayıt operatörüne verdiğiniz kişisel bilgilerinizin, Whois sorgulamasında görünmemesi için talebiniz gereği gizlenmesidir.

Whois sorgulama sayfasında bulunan arama kutusuna, kime ait olduğunu merak ettiğiniz web sitesinin adresini yazmanız ve sorgula butonuna basmanız yeterli.